Néhány vitaminhiány okozta megbetegedés bemutatása (A teljesség igénye nélkül, forrás: Orvosi lexikon)
Egészséges, vegyes táplálkozás mellett A-vitamin hiányos állapot kialakulása nem jön létre, vagy nagyon ritka. Vitaminhiány általában valamilyen felszívódási zavarhoz, alkoholizmushoz, gyógyszerszedéshez társulhat. Az A-vitamin jelentős része a májban raktározódik, szerepe van a nappali és az éjszakai színlátásért felelős receptor működésében. Vitaminhiány elsősorban hosszantartó étrendi hiánynak tudható be, de okozhatja valamilyen gyomor-bélrendszeri betegség (pl. felszívódási zavar), alkoholizmus (májzsugor) is.
A-vitamin hiánya fiatalabb életkorban súlyosabb, gyakori a növekedés lelassulása. Minden életkorra jellemző a fertőzésekre való fokozott hajlam. A hiány tünetei elsősorban szembetegségekben nyilvánulnak meg. Szürkületben a szem nem képes alkalmazkodni, és ezért un. szürkületi vakság alakulhat ki. A szem kötőhártyája szárazzá, megvastagodottá válhat, A szaruhártya homályossá válhat, meglágyulhat, olyan mértékben is, hogy a szem tartalma rajta keresztül előboltosulhat, vakság alakulhat ki.
Vitamin hiány általában valamilyen felszívódási zavarhoz, alkoholizmushoz, esetleg művesekezeléshez társulhat. A B1-vitamin hiány kezdeti tünetei közé tartozik: étvágytalanság, izomgörcsök, ingerlékenység, érzészavarok. A későbbiekben szívelégtelenség (fulladás, szaporaszívműködés, alsóvégtagi duzzanat stb.), idegrendszeri károsodások (érzészavar, végtagi fájdalom, zavartság, tanulási képtelenség) is kialakulhatnak.
A betegség a vitamin pótlásával jól kezelhető, régebb óta fennálló idegrendszeri eltérések azonban fennmaradhatnak.
B2-vitamin hiány
Vitamin hiány általában valamilyen felszívódási zavarhoz, alkoholfogyasztáshoz, gyógyszerszedéshez, esetleg művesekezeléshez társulhat, B2 vitamin szinte mindig egyéb vitaminok hiányával együtt jön létre. A B2 vitamin hiány tünetei közé tartozik: a szájüreg fájdalmassága, a szájzugban kialakult seb, a nyelv gyulladása, bőrgyulladás, gyengeség, látászavar (szaruhártyába érképletek nőhetnek), és vérszegénység.
A betegség a vitamin pótlásával jól kezelhető.
B6-vitamin hiány
A vitaminhiány leggyakoribb oka az alkoholfogyasztás, esetleg valamilyen gyógyszer szedéssel együtt (pl. TBC elleni egyes gyógyszerek, fogamzásgátló tabletta) alakulhat ki. A B6-vitamin hiány tünetei közé tartozik: a szájüreg fájdalmassága, a szájzugban kialakult seb, a nyelv gyulladása, a gyengeség, és a vérszegénység. Súlyos esetben végtagi érzészavart, végtag rángatózással járó görcsöket okozhat.
A betegség a vitamin pótlásával jól kezelhető.
A B12-vitamin enzimszerepet tölt be a szervezetben, ami azt jelenti, hogy bizonyos élettanilag fontos folyamatok nem mennek végbe hiányában. A vitaminnak a vörösvérsejt képzésben van szerepe, így B12-vitamin hiánya vérszegénységhez vezet. A vitamin hiánya okozhat még gyomor-bélrendszeri zavarokat, és idegrendszeri zavarokat. A B12 vitamin teljes mértékben a táplálékkal kerül a szervezetbe, minden állati eredetű ételben megtalálható. Naponta 5 mikrogramm szívódik fel a táplálékból, és a májban (kb.2000-5000 mikrogramm mennyiségű B12 vitamin) raktározódik. Ebből következik, hogy B12 vitamin felszívódás teljes megszűnése után csak több mint 3 évvel jelentkeznek panaszok.
B12-vitamin hiányt okozhatnak hasi műtétek (gyomor- béleltávolítás), szigorú vegetarianizmus, féregbetegség, súlyos bélgyulladás (Crohn-betegség). A B12 vitamin hiány leggyakoribb oka, az anémia pernicióza (vészes vérszegénység), ez egy örökletes un. autoimmun (a szervezet immun rendszere ismeretlen ok miatt a saját szervezet ellen fordul) betegség. Elsősorban skandináv, vagy észak-európai származású egyéneken fordul elő, 35 év alatt ritkán jelentkezik.
A betegségben súlyos vérszegénység tünetei észlelhetőek, a fáradékonyság, sápadtság. Jelentkezhetnek nyálkahártya elváltozások, aminek következtében un. tükörnyelv, gyomor és bélrendszeri zavarok (fogyás, hasmenés) léphetnek fel. Idegrendszeri érintettség esetén végtagi zsibbadás, fonákérzés, egyensúlyzavar, agyi működési zavarok (szellemi leépülés) figyelhetőek meg. A B12-vitamin hiány legtöbbször felszívódási okra vezethető vissza, ezért orvosi segítség elengedhetetlen.
ERŐ IZOM-FLAVINT ISZOM!!