Minden hajtípus közül a szőke a leggazdagabb, mintegy 140,000 hajszálat, a barna kb. 110,000 a vörös pedig hozzávetőleg 90,000 hajszálat tudhat magáénak. Egy hajszál átlag életkora 5-7 év; ezalatt kb. 70 cm-t nő, majd kihull. Napi 50-100 hajszál elveszítése normális, de a haj foltokban való hullása már aggodalomra ad okot.
Hány féle módon hullhat a hajunk?
1. Hormonális eredetű hajhullás Férfiak esetén jellemző és részleges vagy teljes kopaszodást eredményez. A folyamatot elsősorban öröklött tényezők határozzák meg. Nőknél ritkábban, főleg az androgén hormonra érzékenyebbeknél fordul elő, oka lehet a női nemi hormon (ösztrogén) termelésében keletkezett zavar is (a szoptatás alatt, fogamzásgátlók szedésének abbahagyása után, illetve a menopauza idején).
2. Foltos hajhullás Általában kör alakban jelennek meg a fejbőrön a kopasz foltok. Több oka lehet, a depressziótól, nagyfokú fáradtságtól és immungyengeségtől kezdve a szervezetben előforduló gyulladásos gócokon, a fejbőr gombás fertőzésein, a hormonális hatásokon, mérgezéseken át egészen a gyógyszer-mellékhatásokig.
3. Diffúz hajhullás A leggyakoribb, és egyben a legkevésbé veszélyes hajhullás, amely főleg a nőket érinti. Jellemzője, hogy a haj ritkásabb lesz, és a hajszálak elvékonyodnak. Oka többek között a stressz, különféle krónikus betegségek, gyulladásos góc a szervezetben, valamint a helytelen táplálkozás okozta hiánybetegségek.
A különféle belső okok mellett olyan külső tényezők is felelhetnek a hajhullásért, mint a hajfestés, a dauer, az agresszív mechanikai hatások, mint a helytelen fésülés, szárítás, vakarózás, hajtekergetés, a röntgensugárzás, az elektroszmog, a szennyezett levegő vagy a túlzott napozás.
Mit tegyünk, ha hullik a hajunk?
1. Táplálkozzunk változatosan! Az alultápláltság, a vegetarianizmus, valamint az egyoldalú, fehérjeszegény étrend hajhulláshoz vezethetnek. Ezért óvatosan fogyókúrázzunk, és mindig törekedjünk a változatos étkezésre. Kerüljük a túl sok cukor, só és állati zsiradék fogyasztását, együnk több halat, csirkét, szóját, gabonafélét valamint hüvelyeseket.
2. Gondoskodjunk a megfelelő vitamin- és nyomelem-bevitelről! Az A-, B-, E-, H-vitaminok, a vas, a cink, a jód és a folsav hiánya is hajhulláshoz vezethet.
3. Igyunk sok folyadékot! Fogyasszunk naponta legalább 2,5 liter folyadékot ásványvíz, gyógytea vagy friss gyümölcslé formájában. Ez elősegíti a méregtelenítést, javul a vérkeringés, és fokozódik a hajhagymák tápanyagellátása.
4. Óvakodjunk a stressztől! Próbáljunk meg többet pihenni, aludni, és amikor csak lehet, kikapcsolni, félretéve a gondokat.
5. A masszázs csodákra képes! A fejbőrmasszázst 3-5 percig alkalmazva hajmosáskor elősegítjük a hajhagymák vérellátását és méregtelenítését.
6. Kerüljük a hormonális fogamzásgátlókat!
A fogamzásgátlók felborítják a szervezet természetes hormonháztartását, ami hajhullást is okozhat. Ha mégis ezt a módját válasszuk a védekezésnek, csak rendszeres orvosi ellenőrzés mellett tegyük.
|